Strona główna Nasz cennik Kontakt Galeria prac Gładź bezpyłowa Malowanie ścian Jak położyć gładź

Gładź szpachlowa

usługi malarskie lublin Zaliczana jest do wiodących materiałów wykończeniowych w budownictwie za pomocą której uzyskujemy idealnie gładkie ściany i sufity. Dzięki niej przeprowadza się kosmetykę chropowatych tynków oraz niweluje nierówności podłoża przy niewielkim nakładzie finansowym i czasowym zapewnia estetyczny wygląd naszym scianom i sufitom bez widocznych wad.

Przy normalnej chropowatości ścian nakłada się dwie warstwy i efekt jest zadawalający. Przy bardzo nierównych i chropowatych podłożach wymaga się nakładać kolejne warstwy lub na początku wstępnie wyrównać tynkiem cienkowarstwowym, a efekt będzie zadawalający.

gladz_lublin

Zastosowanie odpowiedniej gładzi szpachlowej zależy przede wszystkim od podłaża na jakie przyjdzie nam kłaść szpachlę Po drugie doświadczenie i umjętności samego szpachlarza jak i dotychczasowa praktyka z różnymi szpachlami, a także osobiste preferencję wykonawcy. Oczywiście darujemy sobie tutaj ocenę poszczególnych marek mas szpachlowych, ponieważ każda ma swoje dobre i złe strony. Wymienimy te które obecnie naszym zdaniem znajdują zainteresowanie wśród osób i firm zajmujących się remontami.

Jak położyć gładź

Ponieważ zauważyłem, że w internecie jest wiele zapytań i próśb o to żeby ktoś w przystępny sposób opisał i zilustrował poszczególne etapy nakładania gładzi więc postanowiłem zamieścić mini-poradnik jak powinien wyglądać proces oraz samą technologię położenia gładzi.
Zapraszamy

Uwaga - jeśli nie dysponujem jakimkolwiek doświadczeniem w położeniu gładzi, zadanie taki lepiej powieżyć fachowcom!

usługi malarskie lublin Rozumiem, że przed rozpoczęciem prac zabezpieczyłeś podłogę, okna, ościeżnice drzwiowe, gniazdka, puszki, a dokładnie mówiąc przewody elektryczne oraz metalowe elementy ponieważ produkty gipsowe powodują korozję metali oraz usunąłeś luźne nietrzymające się powłoki starej farby i zagruntowałeś podłoże pod naszą gładź.

Potrzebne narzędzia

 • wiadro
 • szpachelka do nakładania masy (nierdzewna)
 • nierdzewna paca (najlepiej dwie jedna mniejsza druga większa)
 • wiertarka z mieszadłem do wymieszania masy
 • papier ścierny lub siatka oraz uchwyt do jego nakładania

Przygotowanie szpachli

Mieszankę wsypujemy powoli do wody (ok. 11 l na 20 kg), a następnie mieszamy mieszadłem, aż do uzyskania jednorodnej masy o konsystencji gęstej śmietany. Odczekujemy 3-5 min i znowu mieszamy. Tak przygotowaną mieszankę należy zużyć w ciągu około 60 min. Urabiamy tyle materiału ile jesteśmy w stanie wykorzystać w zadanym czasie.

Startujemy

Zaczynamy od sufitu. Wychodzimy na drabinę lub pomost z wcześniej przygotowaną zaprawą. Nabieramy odpowiednią ilość gładzi szpachelką na pacę następnie dociskając do sufitu rozprowadzamy równomiernie tworząc jednolitą powłokę uważając przy tym, żeby nasza warstwa nie przekraczała 2-3 mm (patrz krok pierwszy)

Kiedy położymy pierwszy pasek i "odjedziemy" na jakieś 60-80cm od styku sufitu z ścianą powinniśmy zmienić kierunek naciagania gładzi w taki sposób, żeby następny łączył się z naszym "odjechanym" paskiem (patrz krok trzeci)

Dalej postępujemy analogicznie jak jest pokazane w kroku trzecim, aż do końca naszego sufitu. Oczywiście obszar roboczy (pasek) dostosowujemy do swoich możliwości dla jednego będzie to 40 cm, a dla kogoś wprawionego nawet 1m.

Kładziemy gładź na ściany

Ze ścianami postępujemy identycznie jak z sufitem możemy zacząć od góry (patz krok pierwszy) i w miarę postępów schodzić ku dołowi (patrz krok trzy i cztery), aż do samej podłogi pamiętając o zasadzie łączenia się z kolejnymi paskami położonej gładzi

Tutaj możemy zacząć od podlagi i zamknąć przy suficie oraz użyć szerszą pacę 40-60cm

Pamiętaj że

 • zawsze myj wiadro i narzędzia po wyrobieniu zadanej porcji
 • drugą warstwę na suficie połóż w poprzek do pierwszej
 • jeżeli materiał stężeje Ci - wyrzuć go (nie dolewaj wody i nie mieszaj ponownie)
 • urabiaj adekwatne porcje do umiętności
 • możesz nakładać gładź ruchami półkolistymi
 • w kolejnych warstwach urabiaj co raz rzadrzą zaprawę

Czas na drugą warstwę

Niektórzy pierwszą warstwę szlifują papierem ściernym niwelując w ten sposób nierówności. Osobiście uważam to za błąd, ponieważ zapyla całą powierzchnie roboczą i bez dodatkowych zabiegów rozwarstwienie będzie bardziej niż pewne.

Pierwszą warstwę moim zdaniem najlepiej jest dokładnie obskrobać ze "strupów" i tzw mijaków szeroką szpachelką lub małym piórem. W ten sposób unikniemy zapylenia ściany i związanych z tym dodatkowych czynności przygotowawczych.

A najlepiej jest położyć w taki sposób, żeby póżniej nie robić żadnych zabiegów (duża wprawa)

Na tak "oczyszczoną powierzchnię możemy przystąpić do kładzenia naszej drugiej warstwy w taki sam sposób jak to jest napisane na początku artykułu. Musisz wiedzieć, że podczas kładzenia drugiej warstwy woda znajdująca się w zaprawie będzie błyskawicznie wypijana przez pierwszą warstwę, dlatego też staraj się na bieżąco korygować wszelkie mankamenty oraz urabiaj rzadrzą masę Jeżeli zajdzie taka potrzeba trzecią warstwę kładziemy tak samo jak pierwszą czy drugą pamiętając o obskrobaniu z "strupków" szczególnie w narożnikach naszych ścian oraz o zasadzie łączenia się z kolejnymi paskami położonej gładzi.

Szlifowanie

Do szlifowania używamy papieru ściernego lub siatki o gradacji np: 150 W rezultacie uzyskujem gładką i jednorodną powierzchnię nadającą się pod malowanie lub tapetowanie po wcześniejszym obmiecieniu i ponownym zagruntowaniu. Podczas szlifowania dobrze jest zaopatrzyć sie w lampę halogenową lub zwykłą żarówkę, która przyłożona pod kądem do ściany uwidoczni nam wszystkie niedoróbki naszej gładzi.

Gładź bezpyłowa Lublin
Początek strony

Jeśli masz uwagi - napisz nam o tym